Gramatura runa - dlaczego tak ważna?
Na rynku wykładzin obiektowych w Polsce odnajduje się nieraz wykładziny reklamowane jako obiektowe, super wytrzymałe, nadające się na każde natężenie ruchu, jednak wtedy w pierwszej kolejności warto spojrzeć w parametry techniczne by zweryfikować czy nikt nie próbuje nas "nabić w butelkę".
Na początku kilka istotnych informacji. Wyróżniamy w wykładzinie trzy parametry dotyczące gramatury wykładziny:
- gramatura całkowita ( całkowita waga materiału – runo + podkład)
- gramatura runa (czyli to co widzimy)
- efektywna gramatura runa (czyli ile runa wystaje ponad podkład wykładziny, tzn. luźne włókna nie zatopione w podłożu)
Przyjęło się, w fabrykach, które produkują wykładziny do obiektów użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu, iż za wykładziny obiektowe (dla firm i instytucji, czyli nie domowe) uznaje się wykładziny o gramaturze runa powyżej 550 g/m2. Według specjalistów i producentów gramatura wykładzin ma bardzo duże znaczenie dla jakości i wytrzymałości wykładziny. Oczywiście są górne granice wagi runa przyjęte na poziomie około 1100 g/m2 – powyżej zaczynają się wykładziny do hoteli.
Ogólnie rzecz biorąc – im większa gramatura runa, tym wykładzina jest lepsza i wytrzymalsza. Co ciekawe i bardzo ważne - wysokość wykładziny przy tej samej gramaturze może być różna. Wykładziny można „napompować”. Zbudować je tak, że wydają się grube i puszyste. Myślimy, że nabywamy świetny produkt, a potem czas weryfikuje jakość naszego zakupu. Wielokrotnie spotykaliśmy właścicieli i administratorów obiektów, którzy dali się „napompować”. Zakupiona wykładzina po pół roku użytkowania wyglądała jak udeptana deska i w niczym nie przypominała pięknej wykładziny z katalogu. Aby się przed tym bronić wystarczy sprawdzić gramaturę runa wykładziny – ona w bezwzględny i jednoznaczny sposób pozwoli nam zweryfikować ile jest „cukru w cukrze” i dokonać dobrego wyboru.
Podsumowując np. gramatura runa wykładziny – 360 g/m2 – pomijając materiał z którego była wykonana, na pewno nie jest to gramatura wykładziny obiektowej, którą ktokolwiek mógłby polecić z czystym sumieniem do biur, a tym bardziej do hotelu.